Słuch u dziecka a ochronniki słuchu 3M Peltor Kid. Dlaczego warto?

Słuch u dziecka a ochronniki słuchu 3M Peltor Kid. Dlaczego warto?

August 20, 2020

Słuch jest zmysłem o szczególnej roli, dlatego już od momentu narodzin dziecka powinno się przywiązywać dużą uwagę do jego prawidłowej stymulacji. Wymowne, że już po narodzinach, jeszcze w szpitalu, przeprowadza się pierwsze badanie mające wykluczyć ewentualne problemy ze słuchem u noworodka. Rozwój tego zmysłu w pierwszych miesiącach i latach życia to istotne wyzwanie dla rodziców. Jak zatem stymulować go prawidłowo?

Stymulacja słuchu u najmłodszych

Jeżeli dziecko rodzi się zdrowe, jego umiejętności słuchania muszą się rozwijać, na co mają wpływ rodzice lub opiekunowie. Analogicznie powinno się wspierać rozwój ruchowy czy wzrokowy. W dużej mierze od zaangażowania najbliższych zależy, jak dziecko będzie reagowało na dźwięki o różnym natężeniu, na hałasy. Słuch jest też bezpośrednio związany z mową,dlatego już od pierwszych dni należy poświęcić temu zagadnieniu sporo uwagi i zaangażowania. Na szczęście nie wymaga to szczególnie skomplikowanej pracy, a raczej poświęconej uwagi czy właściwych zachowań w zabawie i codziennym życiu.Oto kilka podpowiedzi, które pomogą prawidłowo stymulować zmysł słuchu u najmłodszych.

Mowa

Eksperci nie od dziś zachęcają przyszłych rodziców, aby w trakcie ciąży mówić do brzucha i tym samym przyzwyczajać nienarodzone dziecko do głosu najbliższych. Po narodzinach, już od pierwszych dni, warto wysyłać maluchowi jak najwięcej komunikatów, na przykład opisując otoczenie. Choć dziecko nie jest w stanie (jeszcze) podjąć standardowego dialogu, zaangażowanie rodziców przyniesie pozytywne efekty w przyszłości.

Obserwacja

Zadaniem rodzica jest wychwytywanie zmian zachodzących u dziecka i reagowanie na niepokojące zachowania. Właśnie dlatego warto obserwować, jak maluch odpowiada na dźwięki.

·      Czy przesuwa głowę za głosem, dźwiękiem?

·      Czy reaguje na hałas, zmianę tempa lub natężenia?

·      Jak działa na niego hałas?

Odpowiedzi na te pytania pozwalają lepiej stymulować dalszy rozwój, ale i zauważać kwestie, które wymagają konsultacji ze specjalistą.

Zabawa

Ważne jest też to, jakie zabawki przekazuje się najmłodszym.Dobrze, jeśli już pierwsze z nich są sensoryczne i wydają różne dźwięki, są grzechoczące czy szeleszczące. Starsze maluchy, które potrafią pokazywać lub nazywać przedmioty, można stymulować za sprawą zabawy w rozpoznawanie źródła dźwięku.

Muzyka, dźwięki

Mówiąc wprost, wokół dziecka nie należy „chodzić na palcach”. Od początku życia warto przyzwyczajać je do standardowych dźwięków wydawanych przez urządzenia w rodzaju pralki, zmywarki czy odkurzacza. Powinno się rozmawiać normalnym tonem, słuchać muzyki, generalnie stawiać na zróżnicowanie dźwięków. To wszystko działa na dziecko stymulująco.

Ochrona słuchu 3M Peltor Kid

Rozwój słuchowy dziecka to także troska o ochronę wrażliwego zmysłu. Zbyt duży hałas jest niebezpieczny – 85 dB to granica, której nie powinno się przekraczać. Bywają jednak sytuacje, gdy dziecko jest narażone na zdecydowanie zbyt duże natężenie dźwięku – począwszy od festiwali i koncertów,przez pokazy, po mecze i inne zawody sportowe. Wówczas należy zaopatrzyć się w specjalne ochronniki słuchu, na przykład 3M Peltor Kid, dopasowane kształtem i funkcjonalnością dla najmłodszych. Są lekkie, wygodne, a zarazem nie izolują całkowicie od otoczenia, skutecznie i wygodnie niwelując szkodliwy hałas i gwarantując bezpieczeństwo w niesprzyjającym środowisku. Jako firma APSERWIS posiadamy tego typu ochronniki słuchu w swojej ofercie. Zobacz produkt 3M Peltor Kid

Dążenie do rozwoju zdrowego słuchu

Każde dziecko rozwija się własnym tempem, niemniej nieustannie należy mieć na uwadze zdrowie słuchu. Niepokojące objawy warto konsultować ze specjalistami. Najważniejsze jest to, że rozwój słuchowy można wpleść bezpośrednio do zabawy i codziennego funkcjonowania. Dobór zabawek i zabaw, jak najwięcej mowy, objaśniania świat i pokazywania przedmiotów – nie trzeba wiele, żeby wspierać naturalną stymulację zmysłów.

Istotne jest podejście rodziców i opiekunów. Nieustanna cisza wokół dziecka, jednostajne dźwięki czy nienaturalna modulacja głosu przymówieniu do niego – to wszystko błędy, których należy unikać. Podobnie jak ekspozycji na niebezpiecznie głośne hałasy na wspomnianych koncertach czy zawodach sportowych.

Regularne badania i uważna obserwacja powinny ograniczyć ryzyko wystąpienia nieprawidłowości. Ważne jest również to, aby nie tracić czujności na późniejszych etapach wychowania. Starsze dzieci, które zaczynają samodzielnie słuchać muzyki czy grać na komputerze, również też narażają się na trwałe uszkodzenia słuchu, zwłaszcza gdy pozostają pozbawione kontroli i edukacji w tym aspekcie. Troska o słuch powinna nam towarzyszyć przez całe życie, ale pierwsze miesiące i lata to szczególny czas na rozwój pod tym względem.

BLOG

Pozostałe wpisy

Rodzaje ochronników słuchu 3M Peltor

8/29/2020

W tym artykule pochylamy się nad kwestią podstawowego rozróżnienia ochronników słuchu.

Poznaj produkt 3M Peltor - #02 LiteCom 3M Peltor, PMR 446

8/29/2020

Poznaj Produk 3M Peltor! #02 LiteCom 3M Peltor, PMR 446. Zapraszamy do artykułu w którym przestawiamy, specyfikacje techniczną produktu LiteCom 3M Peltor

Poznaj produkt 3M Peltor - #01 WS LiteCom Pro III

8/29/2020

Poznaj Produk 3M Peltor! #01 WS LiteCom Pro III. Zapraszamy do artykułu w którym przestawiamy, specyfikacje techniczną produktu LiteCom 3M Peltor