Ochrona słuchu w głośnych miejscach?  Ochronniki słuchu aktywne 3M Peltor idealnie sobie poradzą!

Ochrona słuchu w głośnych miejscach? Ochronniki słuchu aktywne 3M Peltor idealnie sobie poradzą!

August 21, 2020

Słuch jest zmysłem tyle niezbędnym, co wrażliwym, dlatego w każdych okolicznościach należy pamiętać o jego skutecznej ochronie. W tym wpisie podpowiadamy, jak zabezpieczyć się przed nadmiernym hałasem i jego negatywnymi konsekwencjami.

Ochrona słuchu – niezbędna dla zdrowia

Wydawałoby się, że żyjąc w obecnych czasach, jesteśmy zmuszeni do funkcjonowania w hałasie. Szczególnie duże miasta charakteryzują się znacznym natężeniem dźwięku, którego poziom jest szkodliwy dla zdrowia. Dla własnego bezpieczeństwa musimy jednak unikać przebywania w głośnych miejscach na tyle, na ile to możliwe. A jeśli już się tam znajdujemy – chronić słuch, stosując się do podstawowych zasad.

Według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia), typowy hałas komunikacyjny (uliczny), wytwarzany przez pojazdy, osiąga poziom około 80 dB, a to właśnie granica bezpieczeństwa dla zdrowia. Pamiętaj, że przykładowo, 100 dBto hałas młota pneumatycznego, 110 dB motocykla pozbawionego tłumika, a 140 dB– samolotu odrzutowego.

W hałasie powyżej 80 dB mamy trudność z usłyszeniem osoby ,która mówi do nas z bliskiej odległości. To jednak nie jest najgorsze, ponieważ poważniejszą konsekwencją jest fakt, że szkodzimy zdrowiu. Powyżej 130 dB możemy trwale uszkodzić narząd słuchu.

Głośne miejsca, generujące duży hałas, mogą mieć również negatywny wpływ na:

·      układ krążenia,

·      przewód pokarmowy,

·      psychikę.

Osobny wątkiem jest hałas, na który narażamy się w pracy. Szczególnie przy pracach budowlanych jest się zagrożonym przez stałą ekspozycję na hałas przekraczający bezpieczny poziom. Rolą pracodawcy jest więc zapewnienie dostępu do takiego sprzętu, który maksymalnie zmniejszy ryzyko czasowych i trwałych uszkodzeń słuchu.

Podstawa – unikanie źródła hałasu

Podstawowa porada dotycząca zabezpieczenia przed negatywnymi skutkami hałasu może się wydać banalna, ale trudno zaprzeczyć jej zasadności –po prostu trzeba na tyle, ile to możliwe, unikać głośnych miejsc.

Prosty przykład: koncerty. Wielu z nas lubi udać się na występ ulubionych wykonawców, posłuchać muzyki na żywo. Szczególnie w przypadku niektórych gatunków muzycznych hałas jest po prostu szkodliwy dla słuchu. Ale czy koniecznie trzeba stać blisko sceny, tuż obok wielkich głośników? Czy nie można stanąć w bezpieczniejszej odległości, przy okazji ciesząc się lepszą widoczność występu?

Skoro już o muzyce mowa – słuchając jej na słuchawkach lub domowym sprzęcie audio, również powinniśmy unikać maksymalnego poziomu głośności. W ten sposób wielu młodych ludzi, zwykle dość nieświadomie, naraża się na poważne konsekwencje zdrowotne. To duże pole do dalszej edukacji, między innymi przez media, rodziców i wychowawców, którzy mogą przeciwdziałać tej niewłaściwej praktyce.

Starajmy się unikać hałasu, świadomie spędzając wolny czas, izolując się od zgiełku miasta, głośnych miejsc. Znów to nie zawsze możliwe ,ale chodzi o dobre podejście i dążenie do ochrony zdrowia. Zwłaszcza że – jak już wspomnieliśmy – hałas ma negatywny wpływ nie tylko na słuch, ale również ogólny stan organizmu oraz psychikę. Harmonia, ucieczka od źródła zbyt intensywnego dźwięku jest kluczem do lepszego samopoczucia.

Profesjonalny sprzęt ochronny dla zdrowego słuchu 3M Peltor

Wszędzie tam, gdzie grozi nam hałas, warto zakładać specjalistyczne ochronniki słuchu aktywne. Korzysta się z nich nie tylko na budowie, ale też przy obsłudze młota pneumatycznego i innych głośnych maszyn.

Dzieci, które zabieramy na koncerty, wydarzenia sportowe i winne hałaśliwe miejsca, powinniśmy zaopatrzyć w takie rozwiązanie jak np. 3M Peltor Kids. Te ochronniki nie izolują całkowicie od dźwięku, a jedynie ograniczają hałas. Są dopasowane do kształtu głowy, można je regulować dla większej wygody ,wyróżniają się atrakcyjną kolorystyką. Z kolei na budowach i w innych głośnych środowiskach warto zdecydować się na specjalistyczne ochronniki 3M Peltor z możliwością regulacji poziomu tłumienia i systemem łączności, aby cały zespół pozostawał w stałym kontakcie, bez narażania się na szkodliwy hałas tak zwane - ochronniki słuchu aktywne

Podsumowując, powinniśmy po prostu unikać głośnych miejsc ,nie przebywać w nich, o ile nie jest to konieczne, na przykład ze względu na zobowiązania zawodowe lub inne okoliczności. Jeżeli jednak jesteśmy już w miejscu, w którym hałas przekracza bezpieczny poziom 80 dB, zadbajmy o słuch ,zakładając specjalne ochronniki słuchu aktywne.

BLOG

Pozostałe wpisy

Rodzaje ochronników słuchu 3M Peltor

8/29/2020

W tym artykule pochylamy się nad kwestią podstawowego rozróżnienia ochronników słuchu.

Poznaj produkt 3M Peltor - #02 LiteCom 3M Peltor, PMR 446

8/29/2020

Poznaj Produk 3M Peltor! #02 LiteCom 3M Peltor, PMR 446. Zapraszamy do artykułu w którym przestawiamy, specyfikacje techniczną produktu LiteCom 3M Peltor

Poznaj produkt 3M Peltor - #01 WS LiteCom Pro III

8/29/2020

Poznaj Produk 3M Peltor! #01 WS LiteCom Pro III. Zapraszamy do artykułu w którym przestawiamy, specyfikacje techniczną produktu LiteCom 3M Peltor